آموزش متعادل کردن چاکرا چهارم

کاور مدیتیشن چاکرا 4

ﭼﺎﻛﺮﺍﯼ قلب (آناهاتا)

چاکرای قلب مرکز سیستم کل چاکراهاست. هدف چاکرای قلب رسیدن به وحدت کامل از راه عشق است. تمام آرزوهایی که برای ارتباط صمیمی و عمیق، هماهنگی و عشق داریم حتی زمانی که احساس غم به سراغ مان می آید، درد یا ترس جدا شدن و از دست دادن عشق و علاقه، منشأ تمام اینها چاکرای آناهاتا (قلب) است.
نام سانسکریت این چاکرا آناهاتا است و به نامهای چاکرای قلب یا مرکز قلب نیزنامیده می شود.

وظیفه ى چاکرای قلب جذب انرژى سبز رنگ است که به ما قدرت عشق ورزیدن و دریافت کردن را می دهد. آرى، عشق، این مفهوم غیرقابل رویت و غیر قابل انکار، در حیات ما نقش مهم خود را ایفا مى کند. این انرژى در تنفس ما نیز تاثیر مهمى دارد.

اگر چاکرای قلب کاملاً باز باشد و هماهنگ با دیگر چاکراها کارکند شما را به کانال عشق «الهی» تبدیل می کند. انرژی های قلب شما می تواند دنیا را برایتان تغییردهد، متحد کند و وفق دهد و حتی اشخاص اطرافتان را شفا بخشد.

خصوصیات چاکرا قلب

خصوصیات چاکرای چهارم

 • جایگاه: در وسط قفسه سینه
  رنگ: سبز و همچنین صورتی و طلایی
  عنصروابسته: هوا
  حس: لامسه
  سنگ: یاقوت سرخ
  سمبل: لوتوس 12 پر
  اصل اساسی: از خود گذشتگی
  اندام های وابسته ی بدن: قلب، بالای پشت، قفسه ی سینه ، پایین ترین قسمت ریه، خون و دستگاه گردش خون، پوست.
  غده ی وابسته: تیموس
  غده ی تیموس تنظیم رشد وکنترل سیستم لنفاوی را به عهده دارد و همچنین محرک و تقویت کننده ی سیستم ایمنی است.

  مانترا:یام (برای دریافت مانترا چاکرا قلب اینجا کلیک کنید)

چاکرای سالم قلب: شما فردی با محبت، دلسوز و با شفقت هستید و دوستان بسیاری به سوی شما جذب می شوند.

پرکاری چاکرا: در عشق احساس مالکیت و طلبکاری می کنید و بداخلاق می شوید.

کم کاری چاکرا: به حال خود افسوس می خورید؛ وحشت زده هستید. عذاب وجدان دارید و بی تفاوت می شوید.

اگر عملکرد چاکرای قلب ناهماهنگ باشد، ممکن است دائما بخواهید درخدمت دیگران باشید و سخاوتمندانه عمل کنید بدون اینکه حقیقتا به سرچشمه ی عشق وصل باشید. در باطن، شاید به آن آگاه نباشید. همیشه در ازای «عشقی» که می دهید انتظار سپاس و قدردانی دارید و عمیقا از اینکه از زحمتی که متحمل شده اید به خوبی سپاس گزاری نشده است دلسرد هستید. امکان دارد آن قدر احساس نیرومندی کنید که بخشی از نیرویتان را ببخشید

کاور مدیتیشن چاکرا قلب

1-ابتدا موسیقی مدیتیشن مربوط به این چاکرا را بگذارید و در جایی ساکت و آرام به حالت نشسته لوتوس یا همان چهار زانو قرار بگیرید

(برای دریافت مدیتیشن این چاکرا اینجا کلیک کنید)

2.تصور کنید در جایی از طبیعت هستید که دوست دارید مثل کنار دریا یا در جنگلی انبوه از درختان سرسبز و با طراوت می تونید از یک موسیقی بسیار آرام هم استفاده کنید تا شما را سریع تر به آرامش ذهنی برساند.

3.به تنفستان متمرکز شوید و پنج نفس عمیق بکشید کمی هوا را داخل ریه ها نگه دارید و سپس با یک بازدم آن را از دهان خارج کنید.
فقط به تنفس خود متمرکز باشید و آگاهانه نفس بکشید.

4.تصور کنید که نوری سفید و درخشان در اطراف بدنت هست این نور انرژی حیات و پراناها هستند که باید وارد بدن بشوند از فرق سر انرژی و نور رو وارد بدن کن یکی یکی تمامی اندامها را اسکن کن مغز، صورت و اجزای صورت سپس گلو و گردن و حال به قلب و چاکرای قلب می رسیم در این قسمت نور سفید را با نور سبز که در این قسمت قرار دارد را ادغام کنید این کار را ذهنی انجام دهید و سعی کنید گردش نور سفید به دور نور سبز را ببینید. سپس نور به دستها میاد و به شکم و بعد به پایین بدن و پاها میاد.

5.این مرحله بسیار مهم است زیرا باید نور را از انگشتان پاها خارج کنید و همراه خروج تیرگی ها و لکه های تیره را نیز از بدن خارج کنید این کار را نیز به صورت قدرت ذهن انجام می دهید با تمامی توان خود سعی کنید نگرانی ها ترسها و احساسات بد را از بدن به سمت انگشتان پاها بکشید و سپس خروج تیرگی ها را ببینید.

در این مراقبه شما به آرامش می رسید و بدنتان را پاکسازی کرده اید از جمله چاکرای قلب نیز پاکسازی می شود. زیرا وقتی نور و روشنایی وارد این چاکرا می شود نور سبز را به فعالیت وا می دارد و آن را درخشان و پاک می کند.

راه های بهبود چاکرای چهارم:

پیاده روی آرام درفضاهای سبز، کل وجودتان را از راه چاکرای قلب هماهنگ می کند.عطرگل سرخ: امواج عاشقانه و ملایم آن به قلب آرامش می بخشد و شفابخش آزرده دلی است.سنگ زمرد، یشم، کوارتزصورتی برای تعادل  چاکرای قلب مفید است.سعی کنید از لباس های به رنگ سبز بیشتر استفاده کنید و در منزل از گیاهان طبیعی نگهداری کنید.

مودرای چاکرا قلب:

 باید انگشتان دستها را سبک کنید و دست هایتان را شل و رها کنید یعنی دستها و انگشتان را منبسط کنید و هیچ کششی در انگشتان نباشد.مطابق تصویر زیر:

مودرا چاکرا قلب

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

مدیتیشن چاکراها